Scenariusz audycji na dzień: 23.06.2015

W kolejnym felietonie z cyklu „W poranku o ekonomii” jego autor Zbigniew Górniak zwraca uwagę na innowacje, o których pomimo ich światowej skali jest w naszym województwie wyjątkowo cicho i to pomimo, że przerastają znacznie skalę Opolszczyzny, a nawet całego regionu trans - granicznego. Mowa o światowych osiągnięciach w medycynie, które mają miejsce w naszym województwie za sprawą lekarza pracującego na co dzień w Opolskim WCM oraz w najnowocześniejszej w Polsce specjalistycznej klinice w Kluczborku. 

Grać 

Scenariusz audycji na dzień: 20.06.2015

W kolejnym odcinku audycji z cyklu „Technologiczne Trendy” jej autor Piotr Wrona rozmawia z przedstawicielem parku technologicznego w Opolu. Park to najnowszy pomost pomiędzy opolską nauką i biznesem. Opolski Park Naukowo – Technologiczny pomimo niedawnego otwarcia zdążył nawiązać współpracę z Technicznym Centrum w Hradec – Kralove, jego czeskim odpowiednikiem oraz bardzo prężnie działającym w strefie trans – granicznej, niemieckim Parkiem naukowo – technologicznym przy Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz. W audycji mowa jest o innowacyjnych na skalę światową produktach, które pochodzą z opolskiego parku. 

Grać 

Scenariusz audycji na dzień: 17.06.2015

Gościem Wojciecha Najdy w kolejnej debacie z cyklu „Rynek Polsko - Czeski” jest Piotr Merta – Naczelnik Wydziału Gospodarki i Innowacji Urzędu Miasta Opola. Tematem debaty jest Opolski Park Technologiczny, warunki jakie w nim panują oraz firmy, które go zasiedlają. Park pełni rolę pomostu pomiędzy opolską nauką i biznesem. Jak widać nie zawsze tylko opolskim, a nawet polskim. Park otwarty jest na współpracę z czeskimi i niemieckimi obiektami tego typu. 

Grać 

Scenariusz audycji na dzień: 13.06.2015

W kolejnym odcinku audycji z cyklu „Technologiczne Trendy” jej autor Piotr Wrona rozmawia z Vaclavem Lastuvką, dyrektorem jednego z Euroregionów. Jest on odpowiedzialny za wyszukiwanie, kojarzenie, kontakty oraz współpracę czeskich i polskich firm z regionu Śląska Cieszyńskiego. Euroregiony trans – graniczne to nie tylko wymiana turystyczna i kulturowa lecz również współpraca gospodarcza. Przykładem tego są wyroby czeskiego przemysłu ciężkiego, o których mowa jest w audycji. 

Grać 

Scenariusz audycji na dzień: 09.06.2015

W kolejnym felietonie z cyklu „W poranku o ekonomii” jego autor Zbigniew Górniak zajmuje się po raz drugi bardzo modnymi w ostatnich latach zarówno w Czechach, Niemczech, jak i w Polsce parkami naukowo - technologicznymi. Powodem powrotu tej tematyki na antenę jest niedawne oficjalne otwarcie takiegoż opolskiego cudownego parku, w którym to codzienne starcia nowoczesnych technologii z nauką mają doprowadzać do powstawania innowacji. 

Grać